Визнання права власності

Право власності – основа економічних відносин та бізнесу. Цим обумовлене й регулярне виникнення спорів, що стосуються його захисту. Основними видами юридичних послуг із захисту власності є:

 • допомога у витребуванні майна з чужого незаконного володіння;
 • захист прав, не пов’язаних із порушенням володіння;
 • послуги з визнання права власності.

Саме про визнання права власності тут і буде вестися мова.

У яких випадках необхідно звертатися до суду?

Цивільний кодекс передбачає можливість пред’явлення судового позову власником:

 • якщо його право власності оскаржується або не визнається іншими особами;
 • для визнання власності за відсутності документів (тобто, якщо вони загублені та відновити їх шляхом отримання дублікату не є можливим).

Закріплення права на нерухомість

Закон встановлює, що власність на об’єкти нерухомості виникає лише після того, як її зафіксує державний реєстратор. Але в реальному житті та підприємницькій діяльності можуть виникнути ситуації, коли угода з передання майна (купівля-продаж або ін.) була здійснена, але подальшої державної реєстрації прав з тих чи інших причин не відбулося. І якщо треті особи претендуватимуть на майно, оскаржуватимуть його приналежність, то виникне необхідність судового визнання власності. Але при цьому необхідно пам’ятати, що само по собі рішення суду буде не документом про право власності, а лише підставою для того, щоби зареєструвати таке у встановленому порядку.

Є ще одна важлива особливість: для того, щоби суд прийняв до розгляду позов про визнання права власності, спір не повинен витікати з зобов’язальних правовідносин. Що мається на увазі? Розглянемо на прикладі.

Компанія А замовила компанії Б (підряднику) побудову об’єкту нерухомості. Об’єкт був збудований, однак підрядник вважав, що роботи були оплачені неповністю, внаслідок чого не надав замовникові усю документацію, необхідну для реєстрації об’єкту. У такому випадку спір витікає виключно з зобов’язань сторін за договором підряду та позов про визнання власності суд розглядати не буде. В даній ситуації потрібно пред’являти вимогу про виконання договірних умов.

Визнання прав на об’єкти самовільного будівництва

Ще одна розповсюджена підстава для подання позову – необхідність визнання власності на самовільно зведені будівлі та споруди. Це пов’язано з тим, що за нормами Цивільного кодексу особа, котра здійснила чи здійснює самовільне будівництво нерухомого майна, не здобуває права власності на нього.

Закон встановлює такі ознаки, за котрими нерухоме майно вважається самовільним будівництвом:

 • якщо воно побудоване на земельній ділянці, що не відведена для цієї мети;
 • відсутній документ, що дозволяє виконувати будівельні роботи, або немає належним чином затвердженого проекту;
 • будівництво виконується з суттєвим порушенням норм та правил.

Розглянемо лише перший з цих пунктів, оскільки у двох наступних документи на визнання права власностіце технічна документація та в першу чергу приводитися до ладу має саме вона.

Ситуація з самовільно зведеним об’єктом може розвиватися за одним із цих напрямків:

 • якщо земельна ділянка буде надана «самовільному» забудовнику під вже зведений об’єкт, суд може визнати власність за ним;
 • якщо власник земельної ділянки буде заперечувати проти визнання за забудовником прав власності на нерухомість (або якщо таке визнання буде порушувати права третіх осіб), суд прийме рішення про те, що майно повинне бути знесене забудовником, або цей процес відбуватиметься за його рахунок;
 • власник, котрому належить земельна ділянка (або її користувач), може зажадати визнання власності на самовільно зведений об’єкт за ним. У цьому випадку забудовник має право на відшкодування своїх збитків, які пов’язані із будівництвом.

Як бачимо, порядок визнання права власності не є простим, і тут допоможе юрист, що спеціалізується на даних питаннях. Тим більше, що вартість визнання права власності буде не до порівняння з можливими втратами, якщо майна доведеться позбутися через помилкові дії.

А Юридичне бюро AGIO PLUS у м. Київ як завжди з вами та на варті ваших прав! J