
Типовий договір з інтернету – ворог клієнта
Що написано пером – того не вирубаєш і сокирою
Так, ми не схвалюємо, коли наші клієнти використовують універсальний типовий договір-зразок, здобутий в інтернеті. Максимум, що може такий договір – перерахувати основні умови угоди (їх перелік по кожному виду правовідносин дає Цивільний кодекс) та закріпити факт взаємодії сторін. І при цьому створюється ілюзія правової захищеності: адже договір є, підписаний!
Така ж видимість договірної роботи існує, якщо підприємство використовує хоч і власні договори, але ті, зміст яких не змінювався вже багато років. Або коли при підписанні договору, запропонованого контрагентом, має місце внесення, у кращому випадку, декількох правок у розділ штрафних санкцій.
Як же повинна відбуватися договірна робота на підприємстві, аби вона приносила результат?
Підготовка проекту договору
Вона починається з моменту, коли сторони «вдарили по руках» та домовились про те, що між ними відбуватиметься співробітництво.
На першому етапі складання договору клієнт надає юристу всі умови, які були обумовлені між ним та контрагентом. Як правило, це ті умови, котрі для того чи іншого виду правовідносин передбачені законом як обов’язкові.
Після цього юрист визначає або уточнює вид правовідносин та договору (купівля-продаж, послуги, оренда, роботи та ін.), перелік умов, котрі також необхідно буде прописати. Непрофесіонал може знехтувати цим етапом, рахуючи його надто простим та очевидним, проте даремно. Іноді відносини, що виникають між сторонами, неможливо «втиснути» в один вид договору, тоді необхідним є договір комплексний.
Наприклад: підприємство укладає договір на послуги по рекламі з використанням певної торгової марки (ТМ). Але використання ТМ можливе лише з дозволу правовласника. Тому у майбутньому договорі мусить бути умова про передачу прав на невиключне використання ТМ рекламодавцем з метою виконання зобов’язань по договору. Договір буде змішаним та в ньому з’являться суттєві умови, характерні як для договору послуг, так і для ліцензійного договору на передачу прав використання ТМ.
На тому ж етапі юрист узгоджує з клієнтом усі істотні умови, як вказані у законодавстві, так і ті, котрі потрібні для конкретного договору. Якщо юрист задає клієнту правильні запитання і той вникає в сутність умов угоди, у нюанси прав та обов’язків, терміни, етапи виконання договору – це стає заставою того, що договір буде працювати.
Після цього юрист складає фінальний проект договору з усіма додатками, і починається узгодження документу сторонами угоди.
На етапі узгодження важливо, аби знайшлися відповіді на всі питання кожної зі сторін: як договір виконується, що робити, якщо виникла суперечка, які у сторін ризики, яка відповідальність?
Питання по темі:
чи завжди на вашому підприємстві при укладанні угоди виконуються перераховані етапи?
Допомога юриста при виконанні договору
Якісний договір повинен працювати, як годинник: всередині крутяться непомітні коліщатка, а зовні помітний лише прибуток сторін. Прямі відділи, що працюють безпосередньо з партнерами, обов’язково повинні передавати юристові інформацію щодо всіх «шорстких» моментів у взаємовідносинах.
Юрист надасть вірне тлумачення умов, проконсультує, як виконати той чи інший пункт договору, як за допомогою норм договору вийти зі складних суперечливих ситуацій. При необхідності, якщо питання виникає регулярно, може бути наданий письмовий висновок. Юрист допоможе у складанні наказів, що являють собою «мануал» по вирішенню проблеми.
Будь-який збій у взаємовідносинах сторін по договору – нехай навіть і такий, що може бути вирішений у робочому порядку, без доведення до судової суперечки – це вже привід для «чищення механізму». Можливо, у цьому випадку потрібні перегляд та коректування умов договору.
І навіть якщо ніяких очевидних проблем немає, ми все одно рекомендуємо проводити регулярну експертизу договорів: у законодавстві з’являються нововведення, відносини з партнерами також можуть зазнавати змін, та й елементарно – накопичений досвід варто впроваджувати.
Питання по темі:
а у вас відбувається регулярний перегляд діючих договорів?
Аналіз договорів, наданих контрагентом
Випадки, коли запропонований контрагентом проект договору є ідеальним та не потребує додаткового опрацювання, зустрічаються. Проте настільки зрідка, що майже ніколи. Тому юридичні послуги по роботі зі сторонніми бланками договорів завжди є актуальними.
Професійний юрист розглядає договір, запропонований партнером, не лише з точки зору його відповідності законодавству, але й з оглядом на особливості діяльності конкретного підприємства. Якщо якісь із запропонованих умов треба покращити, складається протокол розбіжностей. Для того щоби контрагент більш охоче погодився на зміни, у протоколі розбіжностей потрібно не лише подати своє бачення, але й привести аргументи, чому потрібно зробити саме так, з посиланням на законодавство, фактичні обставини, особливості відносин сторін. У юридичні послуги юридичним особам в цьому випадку може входити і їх присутність на переговорах, а за необхідності і проведення переговорів з юристами контрагента. Юрист повинен вміти переконувати.
Запитання по темі:
а ваші контрагенти приймають ваші правки до договорів?
Головне, що треба знати про договірну роботу: чим ретельніше юрист разом зі своїм клієнтом підготує договір, тим менше грошей та нервів піде на вирішення суперечливих питань.