По роботі підприємця

1 +1 -1
Марина asked 2 роки ago

Що для фізичної особи означає реєстрація ФОП та яка відповідальність покладається на підприємця, який зареєстрований як платник єдиного податку, 3-я група

1 відповідь
1 +1 -1
AgioPlus answered 2 роки ago

Доброго дня!

Реєстрація фізичною особою-підприємцем в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є початком здійснення підприємницької діяльності.

В Україні це спрощена форма ведення бізнесу, яка в основному використовується для задоволення потреб самої фізичної особи та членів її сім’ї. При цьому загальні правила підприємницької діяльності розповсюджуються і на фізичних осіб-підприємців, за виключенням деяких окремих положень.

!!! Одне із основних, виключень, полягає в тому, що підприємець несе повну відповідальність за всі боргові зобов’язання майном (майновими правами), що набуте як ФОП, так і фізичною особою. Обов’язок віддати борг чи сплатити штраф покладається саме на фізичну особу, навіть тоді, коли вона припинила підприємницьку діяльність.

Про які види відповідальності потрібно знати підприємцю задля успішного ведення бізнесу?

По-перше, це відповідальність перед державними та контролюючими органами.

Податківці, можуть накласти штраф та нарахувати пеню за несплату чи несвоєчасну сплату податків та зборів.

Для платників єдиного податку ІІІ групи штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку складає:

• 10% від несплаченої суми, якщо заборгували до 30 календарних днів;

• 20% штрафу від несплаченої суми єдиного податку – при заборгованісті понад 30 календарних днів.

Також податковий орган додатково нарахує пеню, якщо заборгованість буде становити понад 90 календарних днів.

Звертаю увагу, що іноді виникає борг по сплаті єдиного податку в силу життєвих обставин, наприклад, просто забули заплатити за 3-й квартал. В такому випадку оплата за 4-й квартал буде скерована податковим органом на погашення боргу за 3-й квартал і автоматично виникне заборгованість за 4-й квартал.

!!!! Також зверніть увагу: якщо підприємець 2 квартали підряд не сплачує вчасно єдиний податок, то він зобов’язаний перейти на загальну систему оподаткування. Якщо сам підприємець не перейшов, це за нього зробить податкова, просто буде вважати, що такий підприємець вже на загальній системі оподаткування та донарахує податки як на загальній системі оподаткування та додатково штрафи.

Штраф за несплату чи невчасну сплатуєдиного соціального внеску встановлений в розмірі 20% від несплаченої суми ЄСВ.

Податковим кодексом України, передбачені штрафи за неподання чи несвоєчасне подання податкової звітності:

• якщо підприємець протягом календарного року вперше порушить строк на подання звітності до податкової інспекції, на нього накладуть штраф у розмірі 170 грн;

• при повторному порушенні строків поданні звітності – 1020 грн.

Штраф, передбачений і за ведення книги обліку доходів і витрат з порушенням встановленого податкового законодавства та неналежне складання первинних документів на підтвердження доходів, зазначених в книзі. Штраф визначений у розмірі 510 грн при першому порушеннi та 1020 грн – при повторному правопорушеннi протягом року.

!!!! Є порушення, за які, з першого погляду, легше отримати штраф та не перейматися. Навіщо вести книгу обліку доходів і витрат, витрачати кошти на бухгалтера протягом 3-х років, якщо можна заплатити невеликий штраф в разі перевірки. Але не все так просто, як хотілося б. Порушення порядку ведення книги обліку доходів та витрат тягне за собою інші наслідки. Так, за те, що підприємець не вніс до книги дохід, отриманий готівкою, його чекає штраф у 5-кратному розмірі від невнесеної суми. Якщо підприємець не підтвердив первинними документами, що дохід отримано саме від видів діяльності, зазначених в єдиному державному реєстрі, то на суму, непідтверджену договорами, актами, податкова може донарахувати за ставкою 18%, а не 5%, як мало бути.

По-друге, відповідальність, що пов’язана з використанням праці найманих працівників.

З 01 січня 2015 року до статті 265 Кодексу законів про працю України було внесені зміни та встановлено серйозні штрафи в разі порушення працедавцем законодавства про працю. Підприємець, що використовує найману працю чи будь-яку іншу працю, ніяких знижок чи привілей по цьому питанню не має.

Не оформили наказ про прийняття працівника – штраф 96 000 грн (30 мінімальних заробітних плат).

Не допустили перевіряючих до перевірки чи іншим чином перешкоджаєте її проведенню – штраф 320 000 грн (100 мінімальних заробітних плат).

Виплатили заробітну плату меншу, ніж офіційно встановлена мінімальна заробітна плата, чи не дотримались інших гарантій в оплаті праці – штраф 32 000 грн (10 мінімальних заробітних плат).

Правила штрафних санкцій в сфері трудового права є окремим питанням на декілька сторінок, з поясненнями та аналізом судової практики., тому у разі виникнення проблему раджу якомога швидше звернутися за допомогою юриста, аби не допустити погіршення ситуації.

Якщо ви маєти додаткові питання до мене – буду рада вам відповісти тут надалі, або на прийомі.

Ваша відповідь