
Електронне листування давно вже стало нормою у ділових відносинах. Але для фіксації домовленостей, особливо в тих випадках, коли попереду «світить» судовий розгляд, все одно використовується паперове листування. А у найбільш серйозних випадках – не просто листи, а ще й відправлені з повідомленням про вручення. Хоча законодавство вже дає можливість використовувати електронні документи та завіряти їх електронним підписом, широкого розповсюдження «електронка» поки що не отримала.
Причина цього у тому, що в Господарському процесуальному кодексі немає норм, які регулюють використання електронних документів у якості доказів.
Діючий на даний час Кодекс визначає письмові докази як «документи та матеріали, що містять дані про обставини, які мають значення для вірного вирішення суперечки». Так, електронне листування підпадає під це визначення, але… Якщо вам потрібно буде довести щось важливе, то не варто покладатися на те, що вдасться це зробити за допомогою роздрукованого електронного листа.
Для того щоби синхронізувати судовий процес із діловою практикою, що склалася на даний час, зараз на розгляд Верховної Ради поданий законопроект про внесення змін до процесуальних кодексів України. Господарський процесуальний, Цивільний процесуальний кодекси та Кодекс адміністративного судочинства пропонується викласти у нових редакціях, за нормами котрих електронний документообіг набуде широкого використання.
Однією з найцікавіших новацій буде введення поняття електронних доказів.
Суд буде приймати у якості електронних доказів інформацію в електронній (цифровій) формі, в котрій будуть дані про обставини справи:
- електронні документи (текстові, графічні, фото-, відео-, аудіофайли та ін.);
- веб-сайти та сторінки;
- електронні повідомлення (текстові, голосові, мультимедійні);
- метадані;
- бази даних.
Та будь-які інші дані в електронній формі. Оскільки технології постійно розвиваються, цей перелік і не може бути вичерпним.
Можна було б рахувати цей законопроект процесуальною революцією, однак є в ньому і своя «ложка дьогтю».
Планується закріпити у законах той факт, що електронні докази можуть бути подані в оригіналах або в копіях. Копія може бути:
- електронна та завірена електронним цифровим підписом посадової особи;
- паперова, завірена у звичайному порядку.
А ось визначення того, який саме електронний документ є оригінальним – немає.
Проте є норма на рахунок того, що суд у ході процесу може вимагати оригінал електронного доказу, що був наданий у копії. Якщо ж оригінал не надати, а інша сторона (або сам суд) буде сумніватися у тому, що надана копія відповідає оригіналу, такий доказ не буде прийматися судом до уваги.
Що це означає, якщо перевести з юридичної мови на «людську»? Ви можете надати суду будь-які електронні докази. Але при цьому потрібно заздалегідь подбати про те, що ви дасте судові у якості оригіналу. Як доведете, що саме це – оригінал?
Законопроект на ці питання не відповідає, а ми вже заздалегідь готуємось до нововведень.